Merih Demiral'a verilen 2 maçlık ceza tepki topladı. Dışişleri Bakanlığı, Merih Demiral'a verilen 2 maçlık ceza için açıklama yaptı. Dışişleri Bakanlığı, Merih Demiral'a verilen cezanın tüm Türk vatandaşlarında hayal kırıklığı yarattığını vurguladı. 

ESEFLE KARŞILIYORUZ

Dışişleri Bakanlığı'ndan Merih Demiral'a verilen 2 maçlık cezayla ilgili açıklamada, "Oyuncumuz Merih Demiral'a iki maç müsabakalardan men cezası verilmesini esefle karşılıyoruz. Uluslararası spor karşılaşmaları toplumları ve ülkeleri birbirine yakınlaştırmak için tertip edilmektedir. Yurt içinde ve yurt dışındaki tüm vatandaşlarımızda derin bir hayal kırıklığı yaratan bu karar, bazı Avrupa ülkelerinde yabancılara karşı ön yargılı davranma eğiliminin giderek arttığı yönündeki değerlendirmeleri güçlendirmiştir." denildi. 

ÇİFTE STANDARTLA HUKUKİ MÜCADELE

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ise "UEFA'nın, hukukî hiçbir dayanağı olmayan, bütünüyle siyasi olduğuna inandığımız haksız ve yanlı kararını kınıyoruz. Ülkemize ve millî futbolcumuz Merih Demiral'a uygulanan bu çifte standarda karşı hukukî yollardan hakkımızı aramaya devam edeceğiz. Futbolcularımıza inanıyoruz. Onlar da gereken cevabı yeşil sahada verecektir" açıklamasında bulundu.